Bidar

İlkokulda piyano çalmayla başlayan müzik hayatına lise yıllarında şarkı söylemeyi ekleyen Bidar, İstanbul Bilgi Üniversitesi müzik bölümünde tam bursla okumuş ve Tolga Tüzün, Selen Gülün, Tolga Zafer Özdemir, Turgut Pöğün ve Mine Erkaya ile çalışma fırsatı bularak 2015’te mezun olmuştur. Aynı sene Bahçeşehir Üniversitesi’nde 6 ay boyunca Baki Duyarlar, Şevket Akıncı ve Başak Yavuz ile caz tarihi, caz armonisi ve caz vokal çalışarak ‘Caz Sertifikası’ almıştır.
Üniversite eğitimi sırasında 2013 senesinde Boğaziçi Caz Korosu’nda koristlik yapmış ve 1 sene içinde tüm Türkiye’de 70’in üzerinde konser vermiştir. 2016 yılında 12.Nardis Genç Caz Vokal yarışmasında dereceye girmiştir. Elif Çağlar Muslu ile 1,5 sene boyunca vokal ve doğaçlama çalışmıştır. 
2017’de IKSV Genç Caz yarışmasına katılıp 24.İstanbul Caz Festivali’nde sahneye çıkarak bestelerini ilk defa dinleyiciyle buluşturmuştur. Kendi orijinal müziğini grubuyla aktif olarak Eylül 2018’den beri çeşitli festivallerde ve konser salonlarında çalmaktadır.
Bir yandan akademik kariyerine devam eden Bidar, Mayıs 2019’da İstanbul Teknik Üniversitesi MIAM’da (Müzik İleri Araştırmalar Merkezi) ‘Sonic Arts’ yüksek lisans bölümünden mezun olmuştur.
Mart 2018’de ilk Türkçe teklisi ‘Oyun’u yayınladıktan sonra, aynı yıl içerisinde yayınladığı ve kısa zamanda büyük beğeni toplayan canlı performansları “Home” ve “Here and Now” ardından Ekim 2019’da ilk İngilizce single çalışması First Trip’i yayınladı. 31 Ocak 2020’de yayınladığı parçası Uzak’ın klip yönetmenliğini ise Dicle Naz Tohumcu yaptı. 
Şu günlerde ilk albümünü hazırlayan Bidar, aynı zamanda Ediz Hafızoğlu’nun Nazdrave projesinin de vokalistliğini yapmaktadır.