Birleşik Krallık’ta Caz

Cem Taha Yüksekdağ //

Caz müzik, ada topraklarında birçok vizyoner sanatçı tarafından yeni bir çağa taşındı. İçerisinde; Grime, UK Garage, Afrobeat, Hip-Hop tınılarının bolca duyulduğu bu alt türün günümüzde deneysel bir hal aldığını söylemek pek de yanlış olmaz. Bir müzik türünü ya da alt türü kelimelerle anlatabilmek tahmin edebileceğiniz üzere pek de kolay bir iş değil. Bu yüzden bu işi, uzun tanımlamalar içeren cümlelerle yapmak istemedim. 

Bu türü icra eden ve benim de çok sevdiğim sanatçılardan oluşan ufak bir listeyi sizlere sunacağım. 

Yussef Dayes

Şu sıralar aktif olmayan Yussef Kamaal grubunun Yussef’i, bateristi. 2016 yılında çıkardıkları Black Focus albümü ile kendini bizlere tanıtan sanatçı yoluna ise yayınladığı singlelar ile devam ediyor. Kendisinin yolu, biri Garanti Caz Yeşili diğeriyse Bozcaada Caz Festivali kapsamında iki kez de Türkiye’den geçti. 

Kendisinin en sevdiğim parçasıysa, 2018 yılında, Alfa Mist ile birlikte yayınladığı single olan “Blacked Out”

https://open.spotify.com/track/2KOfGf7QGdYJRQU35AQJf4?si=HGblUuMhTlec1q3r9aV6uA

Alfa Mist

Multi-enstrümentalist, besteci, yapımcı… kendisi hakkında söylenebilecek oldukça fazla şey var. 2015’ten bu yana 4 albüm yayınlayan sanatçının 1 de EP’si bulunuyor. Bunun yanında birçok single’ı da mevcut. 17 Nisan 2020’de yayınladığı, vokallerinde Emmavie’nin olduğu “Epoch” albümünde; Rap, R&B, Jazz gibi birçok türden tınıya rastlamak mümkün. 

2017 yılında yayınladığı “Antiphon” albümünde yer alan, vokalinde Kaya-Thomas Dyke’ın olduğu “Breathe” parçasıysa kendisinin ev sevdiğim işi.

Ezra Collective

Listedeki diğer iki ismin aksine, isminden de anlaşabileceği gibi Ezra Collective 5 kişinin oluşturduğu bir grup. İki albüm ve birden çok singleları olan grubu dinlerken müziklerinde; reggae jazz ve hip-hop gibi türlerin hepsinin etkisi olduğunu fark edebilirsiniz. 

En sevdiğim şarkılarıysa, “People Saved”. Parça, grubun 2019 yılında çıkarmış olduğu, “You Can’t Steal My Joy” albümünde yer alıyor.Joe Armon-Jones

Ezra Collective’in piyanisti, prodüktör. Grupla olan çalışmaları yanı sıra solo çalışmalar da yayınlayan 26 yaşındaki sanatçının, 3 albüm ve 3 EP’si bulunuyor. Listedeki diğer isimler gibi onun müziğinde de birçok farklı janranın tınılarını duymak mümkün.

En sevdiğim şarkısıysa, 2018 çıkışlı Starting Today albümünün ikinci parçası olan, “Almost Went Too Far”

https://open.spotify.com/track/0dGXktyJb905oVBzFl7At4?si=iUkRxTfBTIKzkgnVPOGfVw

Düşüncelerinizi Paylaşın