Lil Nas X Şu Zamana Kadarki En Popüler Şarkıyı Nasıl Yarattı?

Duru Berkman // Herkesin Lil Nas X olarak tanıdığı Montero Hill, Old Town Road şarkısının yaratıcısı. Şarkısı Billboard Hot 100 listesinde tam 19 hafta geçirdi. İsveç, Portekiz, İtalya, Avusturya, Belçika, Yeni Zellanda, Almanya, Polonya, Amerika, Birleşik Krallık ve Avusturalya’da sekiz kez platinium oldu. 2018 MTV Video Müzik Ödüllerinde Yılın Şarkısı ödülünü aldı. Lil Nas X, Beatty Ödülleri ve Glastonbury’de sahneye çıktı. Time Dergisinin kapağı için poz verdi. Bunların hepsini sadece 16 aylık bir müzik geçmişiyle yaptı. 

Lil Nas X, akılda kalan bir melodinin yanı sıra çok kuvvetli bir pazarlama bilgisiyle ünlü oldu. Fakat bu pazarlama bilgisi akademik bir yerden gelmiyor. 1999 yılında doğan İnternet çocuklarından biri olan Montero sosyal medyanın gücünü kullanarak büyük kitlelere ulaşmayı çok iyi biliyor. Sosyal medya kişiliği olmak isteyen Montero, Instagram ve Facebook’ta istediği kitleye ulaşamayınca sonunda Twitter’da aradığı mecrayı bulabiliyor. Üniversiteyi bırakıyor ve kız kardeşinin koltuğunda uyumak üzere evden ayrılıyor. Evindeki dolaplarını küçük bir stüdyo haline getirerek Nasarati şarkısını yayınlıyor. 

Bir gün Beat Stars sitesinde gezerken ileride Old Town Road olacak o melodiyi buluyor. Beat Stars, müzisyenlerin çevrimiçi olarak melodileri alıp satmasına olanak sağlayan bir site. Lil Nas X, burada Young Kiyo isimli sanatçının 90 adlı melodisini buluyor. Nine Inch Nails grubunun Ghost Four parçasındaki banjoları sample haline getirmiş bir country ritmi. Bir Cadılar Bayramı gecesi Lil Nas X bunu 50 dolardan az bir ücrete satın alıyor. Aralık’ta ise country müziğe kattığı evrimin önizlemelerini Twitter’da yayınlıyordu. Montero sosyal medyaya oldukça hakim. Dönemin trendlerini kullanarak nasıl viral anlar yaratabileceğini çok iyi biliyor. 

3 Aralık 2018’de Lil Nas X, Old Town Road parçasını çıkardı. Soundcloud ve iTunes’da parçanın türünü country olarak işaretledi. Bu sayede piyasayı domine eden hip hop parçalarıyla rekabete girmede algoritmayı kendi aleyhine kullanmış oldu. Hatalı bir tanım da değildi ayrıca. Parça trap ve country türlerinin bir karışımından oluşuyordu. Tekrar tekrar dinlenebilen bir parça olması da başarısına katkıda bulundu. Montero parçayı tanıtmak için internetteki viral paylaşımları kullanıyordu. Şansına aynı zamanda teması kovboy olan Red Dead Redeption 2 oyunu çıkmıştı ve bütün sosyal medya bunu konuşuyordu. Montero da hemen bu trendi kullanıp şarkının müzik videosunu Red Dead oyunundan aldığı kesitlerden oluşturdu. Bir yandan da Twitter takipçi kitlesini kullanarak Billy Ray Cyrus’un parçasına eşlik etmesi için destek topluyordu. Şarkı aralık ayında uluslararası dağıtıma çıkınca asıl büyük patlamasını yaşadı. Montero hala bütün pazarlamasını kendisi yürütüyordu. Reddit üzerinden insanlara kovboylu şarkının adının ne olduğunu soruyordu. Bu sayede eğer herhangi biri aynı soruyu bir arama motoruna yazarsa cevabı kendisi vermiş oluyordu. 

8 Ocak tarihinde şarkı 1 milyon dinlenmeye ulaştı. Fakat şarkı TikTok uygulamasında kullanılmaya başlandığında asıl yükselişini yaşayacaktı. Çiftçi yarışması başladı. Arka planda Old Town Road çalarken çifti kıyafetleri giyen milyonlarca insan şarkının tanınmasına ve herkesin diline dolanmasına yol açtı. Bu kadar ilgi ise şarkıyı Billboard’un Hot 100, Hot Country ve Hot R&B/Hip Hop listelerine soktu. Şarkı o kadar hızlı büyüdü ki radyo istasyonları şarkıyı yayınlayabilmek için YouTube videoları üzerinden indiriyordu. Herkes şarkının türüne karar vermeye çabalıyordu. Billboard, Hot Country listesinden parçayı çıkararak herkes yerine karar vermiş oldu. Hot 100 listesine girdikten bir hafta sonra Billy Ray Cyrus’la olan remix paylaşıldı. İlk hafta hem orijinal hem de remix 143 milyon dinlenmeye ulaştı. Müzik videosu da bununla beraber viral oldu. Wrangler markası Lil Nas X koleksiyonu çıkardı. Bütün bu olanların hemen akabinde ise Montero Hill gay olduğunu açıkladı. Billy Ray Cyrus versiyonu ve gay oluşu şarkıya olan ilgiyi kat kat artırdı. Lil Nas X, Columbia Records ile kontrakt imzaladı ve görüldüğü üzere yaptığı her hareketi, verdiği her kararı çok doğru bir zamanlamayla olabilecek en iyi şekilde yapmıştı. Remix parça buna çok yardımcı oldu. Remixler de orijinal parçaların sıralamalarını etkiler. Bu yüzden bir remix popülerliğini yitirdiğinde hemen başka bir remix yayınladı. Sürekli yeni bir versiyonu yayınlanan parça aylarca listelerdeki dominasyonunu korudu. 

Old Town Road’un serüvenini izlemek çok zevkliydi. Montero, Internet trendlerine hakimdi ve bunları aleyhinde kullanmayı biliyordu. Kendini sadece bir müzik türüyle sınırlamayarak ulaşabileceği dinleyici kitlesini artırmış oldu. Bütün bu başarısı 50 dolar ve bir bilgisayarla başladı. Neredeyse dünyadaki herkesin bir noktada ya duyduğu ya da mırıldandığı bir parça yarattı ve getirilerini dibine kadar kullandı. Şarkı kesinlikle müzikal bir başyapıt değildi. Fakat bir pazarlama başyapıtıydı. 

Düşüncelerinizi Paylaşın